Kırık ve Çıkıkların Tedavisi

kırık ve çıkık tedavisiİskelet kemiklerini etkileyen darbe (travma) nede­niyle kemik dekusunda meydana gelen ayrılmaya kı­rık denir. Genel olarak kırık bölgede ağrı vardır. Ba­zen o belgeye dokunulduğunda veya belirli bazı ha­reketlerin yapılmaya çalışılmasında ağrı meydana ge­lir. Kırıklarda görülen belirtilerden bir İkincisi kemik zarı denilen periostun veya kemik iliğindeki damar­ların yırtılması sonucu meydana gelen kan toplan­ması yani hematomdur. Zamanla ağrı ve şişlik arta­bilir. Ayrıca kırık kemiğe ait adalelerde fonksiyon bozukluğu sonucu çalışma durur veya tonüs azalır. Biçim bozukluğu (deformite) veya durum bozukluğu (dislokasyon) meydana gelir. Kemiklerin kırık uçla­rının birbirine sürtündükleri zaman çıkardıkları se- £-.’n işitilmesi kırık teşhisini koymada önemli bir be­lirtidir. Bazen kemiğin kırık uçları arasına bir doku parçası veya sinir sıkışabilir ve dayanılmaz ağrılar meydana gelebilir. Kırık meydana gelen organın di­ğeri ile kıyaslanması yapılabilen vakalarda asimetri, duruşta gayritabiilik, kısalık, uzunluk gibi farklar teş­hise yardımcı belirtilerdir.

Kırıkta kesin teşhis rönt­gen muayenesi ile yapılmalıdır. Kırıkların oluşunda dış etkilerin rolü olduğu kadar kemiklerin yaşa gö­re sertlik ve elastikiyetinin de rolü vardır. Kırıkların çoğu direkt veya indirekt olarak etkileyen darbeler, tıp dilindeki adlarıyla travmalar nedeniyle ve çeşitli biçimlerde oluşurlar. Travma sonucu oluşan kırıklara travmatik kınklar denir. Çok kere deride bir yara yoktur fakat zamanla ağrı, şişlik ve kanamaya bağlı hematom meydana gelir. Bunlara kapalı kırık veya basit kırık da denir. Bazı kırıklarda ise deride yara­lanma, kesik, iltihaplanma görülür. Bunlara komplike kırık veya aoık kırık adı verilir. Kırık, kemikte tam bir ayrılmaya neden olmuşsa tam kırıktan söz edilir. Çatlak biçimindeki kırıklara ise tıp dilinde fissür adı verili*”.

Kemiklerin bazı genel ve lokal nedenlerle hasta ol­malarına bağlı olarak meydana gelen kırıklara ise patalojik kırıklar denir. Osteomiyelit, kemik tümörü ve kemikte yerleşen habis tümör metastazları en ufak nedenle kemik kırıklarına sebep olabilen has­talıklardır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>

DMCA.com Protection Status

Domain Domain